קבוצת תוכנות תפילון

חזור לעמוד הראשי
Back to Home Page
קבוצת התוכנות של תפילון מונה כיום 5 תוכנות: תפילון, תהילון, מגילון, שירָשירון וחומשון.

קישורים לאתרי התוכנות

תפילון: http://tfilon.com
תפילון לאנדרואיד: https://market.android.com/details?id=tfilon.tfilon. קישור ישיר להורדה: market://details?id=tfilon.tfilon.
תהילון: האתר מושבת כרגע
מגילון: האתר מושבת כרגע
שירָשירון: האתר מושבת כרגע
חומשון: האתר מושבת כרגע

אודות קבוצת תוכנות תפילון

הכל התחיל בסביבות חודש חשוון תשס"ט. אני בכיתה י"א, יושב לי משועמם בשיעור פיזיקה. אני יושב ומקשקש על דפים, עד שנמאס לי. אני מסתובב לעבר חברי, יועד פריד, ואומר לו בצחוק: "משעמם לי, תן לי רעיון למשהו לעשות עכשיו." הוא כנראה לקח את זה ברצינות, כי מהר מאד הוא ענה: "תעשה סידור לפלאפון." בהתחלה חשבתי לעצמי, איזה מין רעיון מוזר זה? אם אני אכין סתם סידור, הרי כבר יש לא מעט כאלה, ואם אני אנסה להכין סידור שמתחבר לתאריך העברי, זה כבר נשמע לא מעשי בכלל! ירדתי מזה.
בשלב כלשהו, השיעור הפך להיות באמת בלתי נסבל, אז החלטתי לקחת את הרעיון שיועד הציע לי צעד אחד קדימה. התחלתי לצייר על הדף איך ייראו התפריטים, האם לעשות נוסח אחד או כמה נוסחים, ואיך בדיוק לאפשר את בחירת הנוסח?
לשלבים מעשיים התחלתי להגיע רק כמה ימים אחר כך. גלשתי לאתר של תוכנת מולד (http://molad.palmcrust.com), לוח שנה עברי לפלאפון, ולשמחתי גיליתי שיש שם להורדה בחינם את קוד המקור של חישוב התאריך העברי. לקחתי אותו והתחלתי לעבוד.
בהתחלה ניסיתי להציג את הטקסט של הסידור בלי החיבור לתאריך העברי. הכנתי קובץ של מנחה בנוסח אשכנז וניסיתי להציג אותו. לאחר הרבה נסיונות הצלחתי להציג ג'יבריש שכשלוחצים על חץ למטה או חץ למעלה צריך לחכות דקה-שתיים עד להעברת השורה. לאחר עוד נסיונות רבים הצלחתי להציג עברית והעברת שורות נורמלית. עכשיו הגיע הזמן להתחבר לתאריך העברי.
בשלב הזה שחררתי לאינטרנט גרסה ראשונה של התוכנה.
מאז הספקתי להוסיף את זמני היום (על ידי שימוש בקוד של מולד השגתי את הזריחה, השקיעה, עלות השחר וצאת הכוכבים ועל פי זה חישבתי את שאר הזמנים), טעינה מהירה יותר של התפילה על ידי עיבוד כל מה שצריך ברקע תוך כדי שמתפללים (אפשר לראות את זה באופן בולט אם מיד אחרי שפותחים תפילה פותחים את תפריט הדילוגים, ואז רואים את האפשרויות נטענות), צביעת טקסטים, מנורת למנצח (אותה כבר הסרתי אחרי 3 גרסאות), תמונות בתפריטים (אותן הסרתי אחרי כמה גרסאות), דילוגים בין הקטעים, דברי תורה לפני ברכת המזון, הצגת ניקוד, ועוד דברים רבים ועוד היד נטויה.
כבר בימיו הראשונים של ספר האורחים של תפילון (בכ"ד תשרי תש"ע) צצה בו בקשה לעשות גם ספר תהלים. רבים כבר ביקשו זאת ממני בדוא"ל הרבה לפני זה. התחלתי להכין את זה אבל אז התעצלתי. בפסח תש"ע החלטתי לעשות את זה, ותוך יומיים סיימתי את הגרסה הראשונה של תהילון, שיצאה לאינטרנט בערב שביעי של פסח.
בסביבות אייר תש"ע נמחק לי הכונן הנייד שבו הכנתי גם את תפילון וגם את תהילון. למזלי, היה לי גיבוי מאוד ישן של תפילון, ודרכו הצלחתי לשחזר את עבודתי לאחר עבודה מאומצת. לא היה לי כח לשחזר גם את תהילון.
בתשרי תשע"א התחלתי בתנופת תוכנות. שחזרתי את תהילון, ובחשוון התחלתי לעבוד על התוכנות האחרות.
כיום קבוצת התוכנות של תפילון מונה 5 תוכנות, ועוד היד נטויה.
יש כרגע שתי תוכנות נוספות שאני עובד עליהן: יזכורון, תוכנה שבה מכניסים שם של נפטר ומקבלים את נוסח היזכור שאומרים עליו, ושבתון, שעון מעורר מיוחד לשבת (חשוב לציין שאת שבתון התחלתי להכין עוד באייר תש"ע והרעיון ככל הנראה ייגנז).
חזור לעמוד הראשי
Back to Home Page